czwartek, 23 kwietnia 2015

ZWIERZAK NA ZIERZAKU - HABA - budowa piramidy

To jedna z pierwszych gier Kuby, po którą i my chętnie sięgaliśmy. Dlaczego piszę w czasie przeszłym. Na półkach młodego pojawiło się ostatnio tyle nowych i ciekawych pozycji, że te przeznaczone dla młodszych odbiorców odeszły trochę w zapomnienie. Ale zdarzają się czasem takie dni, kiedy i on ma ochotę pograć w coś mało wymagającego dla siedmiolatka. Wtedy zwierzaki wypuszczane są z pudełka, lądują na stole i przez chwilę mogą nacieszyć się wolnością.
Swego czasu Zwierzaki zgrane były do granic możliwości. Nie było dnia bez budowy piramidy.Gra jest dedykowana dla dzieci od 4 roku życia. My próbowaliśmy w nią grać kiedy Kuba miał zaledwie trzy lata i rzeczywiście była dla niego za trudna. I nie chodzi tu o zasady, bo te są bardzo proste i łatwe do ogarnięcia dla dzieci, nawet tych młodszych. Motoryka małego dziecka ma jednak pewne ograniczenia i zawsze po jego ruchu piramida się zawalała. Jako czterolatek radził sobie zdecydowanie lepiej.
Wszyscy razem.
Każdy z graczy otrzymuje swój komplet zwierzaków, w skład którego wchodzi: wąż, owca, tukan, pingwin, małpka, jeż i jaszczurka (dyskusyjny zwierz). Na środku stołu stawiamy krokodyla, bierzemy kostkę w rękę, rzucamy i wykonujemy zadanie. A co może wypaść na kostce? Zobaczcie:

Zadania do wykonania.
Krokodyl stanowi podstawę piramidy. Na nim właśnie będziemy układać pozostałe zwierzaki. Łatwe? Niekoniecznie, bo im wyższa piramida, tym robi się trudniej (czytaj-weselej), a szanse na to, że misterna budowla się nie zawali, graniczą z cudem. Emocji jest co nie miara. Każdy tylko czeka, żeby na kostce wypadł krokodyl. To jedyne co nas może uratować przed katastrofą. 
Jeśli w trakcie naszego ruchu piramida się zawali to do naszej puli trafiają dwa nowe narybki. Cóż robić. Trzeba być maksymalnie skupionym. Wygrywa gracz, który oczywiście jako pierwszy pozbędzie się całej swojej gromady.
Haba słynie z genialnie wykonanych i przemyślanych gier. Niestety za jakość trzeba słono płacić. Dlatego długo się zastanawiałam zanim zdecydowałam, że to właśnie Zwierzak na zwierzaku trafi do naszej, a raczej Kuby kolekcji. Graliśmy w kilka pozycji Haby, ale chyba właśnie ta najbardziej zawładnęła naszymi sercami.

ZALETY
Gra wymaga od dzieci skupienia, uczy koncentracji i ćwiczy zręczność. Z rozgrywki na rozgrywkę widać jak dziecko nabiera pewności w układaniu piramidy. Rączki już tak nie drżą.
Wszystkie zwierzaki są drewniane, oszczędne w grafice, ale to działa tylko na plus. 
WADY 

Jedyną wadą jest cena, ale tego nie przeskoczymy. Zauważyłam, że coraz więcej Haby pojawia się na allegro, więc można fajnie trafić i sporo zaoszczędzić kupując używaną grę.

OCENA STARSZYZNY       8 /10
OCENA MŁODZIEŻY         9 /10


Liczba graczy:2-4
wiek: 4+
czas gry: 15 minut
 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz