wtorek, 28 kwietnia 2015

GOOOL - EGMONT - nic się nie stało ......

Nie cierpiałem piłki nożnej. Nie oglądałem, unikałem, wręcz ukrywałem się przed nią jak zając przed jastrzębiem. Nie rozumiem fascynacji i wyższości tej gry drużynowej nad innymi i chyba nigdy nie zrozumiem. Los bywa jednak okrutny, jak bardzo okrutny! Mój jedyny syn nie wiadomo skąd (i co gorsza po kim) stał się fanem, kibicem, czy jak to się nazywa tej dyscypliny. Piłka nożna otacza mnie z każdej strony. Karty piłkarskie, chodzenie na treningi, granie na konsoli i ….planszówka Goool. Choć nadal nie pałam miłością do piłki nożnej, staram się ją tolerować i przemogłem się do poznania zasad tej gry. I oto zaskoczenie. Można grać w „nogę” na planszy. Kilka pionków, kostka, plansza i start….Gra dla 2 osób w wieku od 8 lat. To, że gra jest dedykowana dla dwóch graczy to nowość w naszym domu, bo przeważnie gramy w trójkę. Granie w dwójkę w większość gier jest nieciekawe, a tu konieczne. Można oczywiście urządzić turniej, a wolny gracz będzie w tym czasie sędzią i będzie pilnował przestawiania kosteczki po każdej turze, ale może się trochę nudzić.
Boisko przygotowane, trawa przystrzyżona, zawodnicy gotowi do gry.
Plansza do gry  to o dziwo boisko. Jest więc bramka, pole karne, linie boczne no i obowiązkowo zielona murawa. Każdy gracz ma pięciu piłkarzy, z czego jeden jest bramkarzem. Jest też piłka i kostka. Ilość wyrzuconych na kostce oczek oznacza ilość możliwych do wykonania ruchów piłkarza lub piłki. Piłkarze poruszają się po liniach prostych, piłka może dodatkowo zmienić kierunek poruszania się o 45 stopni raz podczas ruchu. 
 

Gra polega na podawaniu sobie piłki przez zawodników i umieszczeniu jej w bramce przeciwnika (wiem – Ameryki nie odkryłem). Pierwszy ruch od zawodnika jest ruchem darmowym, więc jeśli podczas tury uda nam się podać piłkę między czterema zawodnikami, to dostajemy dodatkowo cztery ruchy. Cała gra trwa 25 tur. Na planszy jest 25 ponumerowanych kwadracików i po każdej turze powinniśmy przestawiać czarną kosteczkę na następny numerek, ale w ferworze walki łatwo o tym zapomnieć i trzeba się pilnować.

ZALETY
Gra uczy wykorzystywania dostępnych ruchów w optymalny sposób. Zauważyłem też, że Kuba szybko nauczył się kończyć swoje ruchy w taki sposób, aby maksymalnie utrudnić mi grę.
Jakość użytych materiałów jest dobra, a pudełko nie za duże, bo planszę gdzieś trzeba zmieścić.
  
WADY
Jak dla mnie to właściwie tylko to, że to piłka nożna. 
Kuba zagrał na razie kilka razy, ale się nie zapalił ... pewnie kwestia czasu, przecież to piłka nożna.


OCENA STARSZYZNY    5,5/10
OCENA MŁODZIEŻY        7 /10


Liczba graczy: 2
wiek: 8+
czas gry: 30 minut

1 komentarz:

  1. Pamiętam jak w szkole grało się w taką prymitywną odmianę tej gry na zwykłej kartce papieru :) Pomysł ciekawy, szczególnie na długie zimowe wieczory, kiedy nie można skorzystać z zielonej murawy

    OdpowiedzUsuń