poniedziałek, 16 lutego 2015

DOBBLE - REBEL - rozkręcamy imprezę


Dobble poznałam w trakcie zeszłorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w szkole gdzie Kuba chodził do zerówki. W jednej z sal utworzono pokój gier, gdzie za drobną opłatą na cele Orkiestry można było w miłym towarzystwie pograć w różne gry. Właśnie tam po raz pierwszy zagrałam w Dobble. Jak się okazało Kuba znał je już wcześniej ze świetlicy i przyznał, że bardzo lubi w nie grać. Podobnie jak młodzieży mnie również Dobble przypadło do gustu i po pewnym czasie gra zagościła u nas w domu. 
 
Dobble ukryte w metalowej puszce, nic tylko otwierać i grać.


Gra dedykowana jest dla 2 do 8 graczy powyżej 6 roku życia, ale jestem pewna, że i młodsze dzieci świetnie sobie z nią poradzą. 
Zasady są bardzo proste a sama rozgrywka daje mnóstwo radości i zapewnia spore emocje. Liczy się refleks i spostrzegawczość. Gra wywołuje uśmiech na twarzy i krople potu na czole. Świetnie nadaje się na imprezy dziecięce, do pociągu, czy na przerwę podczas spaceru. Do sprawnej rozgrywki wystarczy odrobinę miejsca na stoliku, kocyk, czy duży kamień. A im więcej graczy tym weselej.
Karty są miłe dla oka.


Widzicie symbole łączące każdą koleją kartę?

Dobble to 50 symboli na 55 kartach, po 8 symboli na każdej karcie i tylko jeden wspólny symbol dla dwóch dowolnych kart. I właśnie o jak najszybsze odnalezienie i nazwanie tego jednego symbolu chodzi w tej grze. Ale żeby było ciekawiej (czytaj trudniej) symbole mogą się różnić wielkością, a i nazwanie symboli może czasami sprawić nie lada kłopot. Czasem człowiek ma takie zaćmienie umysłu, że zanim się wysłowi inny gracz go wyprzedza i wszystko zaczyna się od nowa.
Grać można na kilka sposobów. My gramy w dwie pierwsze opcje opisane w instrukcji, tj. piekielna wieża i studnia, pozostałe trzy warianty jakoś do nas nie przemawiają.
Piekielna wieża – każdy gracz otrzymuje jedną kartę i zakrytą trzyma przed sobą, reszta kart tworzy odkryty stos. Na dany znak wszyscy odwracają swoje karty i rozpoczyna się zabawa. Gracze zabierają ze stosu po jednej karcie i odkładają na swój stosik. Kartę można zabrać tylko wtedy, gdy na karcie przed nami i zabieranej jest ten sam znaczek i gdy go nazwiemy. Grę wygrywa osoba która zebrała najwięcej kart.
Studnia – wszystkie karty zostają rozdane graczom i tylko jedna odkryta karta pozostaje na stole. Na znak wszyscy gracze odsłaniają swoje stosy i jak najszybciej pozbywają się kart. Oczywiście zasada tych samych znaczków obowiązuje jak w poprzednim wariancie. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się swoich kart.
Gra była zacięta,
im bliżej końca tym by bliżej stosu.

Jak widać niektórzy to by weszli na sam stół.
ZALETY
Gra ma bardzo proste zasady, instrukcja jest czytelna i już po minucie można w nią spokojnie grać. Dobble jest grą bardzo dynamiczną i emocjonującą. Jest wciągająca, bo na jednej rundzie się nie kończy, przegrani zawsze chcą rewanżu.
Opakowanie jest bardzo poręczne i można ją wszędzie upchnąć, bez obawy o uszkodzenie kart.
WADY
Chociaż gra opakowana jest w metalowe pudełko, które chroni karty przed zniszczeniem, to już same katy pozostawiają wiele do życzenia. Wykonane są z cienkiego kartonu i istnieje możliwość, że w ferworze gry mogą zostać zniszczone. 
Na niekorzyść gry działa cena, bo do niskich niestety nie należy.

OCENA STARSZYZNY      8/10
OCENA MŁODZIEŻY      10/10


Liczba graczy: 2-8
wiek: 6+
czas gry: 5 minut

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz