wtorek, 26 kwietnia 2016

FESTIWAL LAMPIONÓW - Games Factory Publishing - piękne widowisko

Czy wiedzieliście, że w niektórych krajach zakazano puszczania latających lampionów? Mogą stanowić zagrożenie lotnicze, pożarowe, a dodatkowo metalowe elementy mogą zaszkodzić zwierzętom. Także uważajcie dzieci drogie. Puszczanie lampionów na wodzie jest równie efektowne, a stwarza dużo mniej niebezpiecznych sytuacji. Zwłaszcza jeśli po wypaleniu sprzątniemy pozostałości. Miłe dla oka i bezpieczne. Równie miła dla oka jest gra Festiwal Lampionów.Gra dedykowana jest dla graczy 8+, ale równie sympatycznie sprawdzi się w starszym gronie. Czy młodsi sobie poradzą? Pewnie tak, tylko czy będą mieli takie same szanse na wygraną? Śmiem wątpić. Musimy trochę pokombinować gdzie i jaki kafelek położyć, aby zoptymalizować swój ruch. 
Co do ilości graczy, to równie fajnie gra sprawdza się w gronie dwuosobowym jak i w pełnym składzie. W każdym wariancie musimy odłożyć odpowiednią ilość kart i żetonów do pudełka, co zostało opisane w instrukcji.
Na środku stołu układamy kafelek z łódką, graczom rozdajemy po trzy kafelki jeziora i dodatkowo kartę z lampionem w kolorze odpowiadającym latarniom z kafla startowego, które są skierowane w ich stronę.
Obowiązkowym ruchem w turze jest dołożenie kafla jeziora. Ponadto możemy, ale nie musimy wykonać jeszcze dwie czynności: zamienić karty z latarniami na kartę talentu, albo pobrać jedną kartę latarni, w zamian oddając dwie łódeczki. 
To gdzie dołożymy swój kafelek zależy jedynie od nas. Jeśli uda nam się go dopasować kolorystycznie z jakimkolwiek leżącym na stole, wówczas pobieramy kartę lampionu w danym kolorze. Dodatkowo wszyscy gracze otrzymują karty lampionów w kolorze, który jest zwrócony w ich stronę na dokładanym kaflu. Jeśli uda nam się wpasować kafelek w miejsce gdzie będzie się stykał z dwoma lub trzema już leżącymi kafelkami, uzyskamy więcej kart latarni. Niestety nie jest to łatwe zadanie i częściej zakończymy swój ruch z jedną lub dwoma kartami.
Łódeczki zdobywamy za przypasowanie dwóch kafelków, gdzie na jednym z nich widnieje narysowany symbol.


Za dołożenie tego kafla gracz otrzyma aż 3 karty latarni oraz 1 łódeczkę.
Za dołożenie tego kafla gracz otrzyma tylko 2 karty latarni.

Naszym celem będzie zdobywanie kart talentów. Jeśli chcemy zebrać wysoko punktowane karty musimy się spieszyć. Ułożone są w kolejności malejącej, także za taki sam zestaw na początku gry i na jej końcu zdobędziemy inną ilość. A jak możemy je zebrać? Musimy uzbierać odpowiednią kombinację kart lampionów: cztery takie same, trzy pary po dwie w jednym kolorze lub siedem różnych latarni.


Karty talentów.

Grę kontynuujemy do momentu, aż wszystkie kafle zostaną wykorzystane, wówczas przystępujemy do tury finałowej, w której gracze mogą ostatni raz spróbować podwyższyć swój wynik. 
Przez kilka ostatnich tur musimy starać się tak dobierać kolory lampionów, aby na koniec gry mieć przed sobą jak najmniej kart. I chociaż nie mamy wpływu na to co "otrzymamy" od naszych współgraczy, to kilka razy udało się, że ktoś zakończył grę z zerowym stanem kart.
Festiwal Lampionów, to szybka i raczej spokojna gra. Interakcja miedzy zawodnikami jest znikoma. Raczej będziemy się skupiali na realizacji własnych celów. Oczywiście dla chcącego nic trudnego i pewnie można spróbować uskutecznić złośliwe zagrywki, ale to sprawa marginalna i wynikająca raczej z przypadku. Może zdarzyć się taka sytuacja, że wszystkie karty jednego koloru będą w posiadaniu graczy, wówczas osoba, która mogła by dostać ten kolor obejdzie się smakiem. W pogoni za wysoko punktowanymi kartami talentów, karty lampionów szybko wracają do ogólnodostępnych zasobów, także takie sytuacje są bardzo rzadkie.
Starym wyjadaczom i fanom mózgożernych pozycji, gra zapewne nie przypadnie do gustu, ale też nie są oni jej docelowymi odbiorcami. W rodzinnym gronie sprawdzi się bardzo dobrze.ZALETY
Uczy skupienia, cały czas trzeba obserwować co też takiego dzieje się na stole.
Proste zasady pozwalają na ogarnięcie gry w 2 minuty. 
Bardzo ładna szata graficzna, miła dla oka.
Jakość wykonania na wysokim poziomie.
Bardzo sympatyczna gra familijna.

WADY
Wielkość pudełka, chyba że już w planach jest jakiś dodatek, który będzie można do niego schować.


OCENA STARSZYZNY        8 / 10
OCENA DZIECKA                8 / 10Liczba graczy: 2-4
wiek: 8+
czas gry: 30 minut


Za egzemplarz dziękujemy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz